1. Keressen egy könyvet magyar, szlovák és angol nyelvben a banki problematikára.
Szlovák nyelvű könyv: Makroekonómia otvorenej ekonomiky, Eva Muchová, IURA EDITION- 2005
Magyar nyelvű könyv: Gazdaság- és pénzügypolitika az Európai Únióban- PR- 702/04, Losonc Miklós, PERRFEKT- 2004
Angol nyelvű könyv: Economics of the Public Sector, Joseph E. Stiglitz, W.W. Norton&Company- 2000
2. Definiálja a bankot egy konkrét definíció által.
A bank fogalma
Mi a bank?
A bank pénzügyi intézmény, mely betét gyűjtését, hitel és egyéb pénzügyi szolgáltatás nyújtását végzi.
A bank fogalma egyszerűen magyarázható a fenti mondattal, a valóságban azért ezt is lehet bonyolítani.
A bankok működését Magyarországon törvény szabályozza 1997. január 1-től. (Hitelintézetekről és pénzügyi vállalkozásokról). Ez a jogszabály az EU irányelveinek, normáinak megfelel.
A fenti jogszabály szerint kizárólag a bank kaphat engedélyt a pénzügyi szolgáltatások teljes körének nyújtására. Fontos, hogy a bank legalább 2 milliárd forint jegyzett tőkéjű részvénytársaságként működhet.
3. Mi a különbség a specializált és az univerzális bankrendszer között?
Specializáltnak nevezzük azt a bankrendszert, illetve hitelintézetet, amelyben a kereskedelmi bankok a klasszikus kereskedelmi banki funkciótól eltérő pénzügyi szolgáltató tevékenységtől el vannak zárva. A legutóbbi időkig ez az angolszász tőkepiaci modellben létező típus volt. A bankok (és más pénzügyi szolgáltatók) specializálódása ma is létező jelenség. Ennek oka elsősorban a méretgazdaságosságból és a specializálódásból származó előnyök kihasználása.
Az univerzális az a bankrendszer, vagy hitelintézet, amely esetében az ügyfelek, és a bank kapcsolata a pénzügyi szolgáltatások széles körére kiterjed. Ez elsősorban az európai (kontinentális) országokra jellemző. Az univerzalizálódás a legutóbbi évtizedek azon fejlődési irányát jelenti, amikor a pénzügyi szolgáltatások teljes körét egy bank, vagy pénzügyi intézménycsoport képes nyújtani.
A fenti tendenciák és kihívásoknak való megfelelés az univerzális banki tevékenység erősödésével lehetséges. Egy-két jól pozícionált corporate bank és a takarékszövetkezetek, valamint az ún. közérdekű hitelintézetek mellett a piacon, az univerzális hitelintézeti tevékenység maradhat versenyképes. Az univerzális bankok egyre inkább törekednek ügyfeleik összes pénzügyi szolgáltatási igényének kielégítésére (allfinance). Ez egyben tovább erősíti a méretgazdaságosságot, felhasználva a pénzügyi szolgáltató holding alap infrastruktúráját, a különböző szolgáltatások (számlavezetés, hitel-betét üzletág, bróker tevékenység, biztosítás stb.) hatékony terítésére.
4. Keressen egy példát a banki mérlegre. Miben különbözik a banki mérleg egy gyártó vállalat mérlegétől?
Bank Mérleg
Az első néhány sor a bank mérlegben hasonló a társasági mérlegében, amely például készpénz , értékpapír és kamatozó betétek. Azonban az egyik legjelentősebb eszközöket a bank mérlegében a nettó hitel sor képezi. A források között a bank mérlegében a kamatozó és nem kamatozó betétek, a rövid távú adósság- és a hosszú távú adósság található
Cég Mérleg
A társaság mérlegében kjelen vannak a készpénz , értékpapírok és követelések . Attól függően, hogy a cég üzleti- akkor felsorolja az eszközök tételek, mint a nyersanyagok, késztermékek és a leltár . A cég felsorolja a befektetett eszközöket , mint például a gyártó üzemek , berendezések és felszerelések . Egyéb eszközök lehetnek immateriális javak , mint például a szellemi tulajdon : a szabadalmak, védjegyek és szerzői jogok . A vállalat mérlege felsorolja a rövid lejáratú kötelezettségek, és hosszú lejáratú hitelek , lízing kötelezettségek , halasztott bevételek az adók és egyéb hosszú lejáratú kötelezettségek .
https://www.ehow.com/info_10060206_difference-between-bank-balance-sheet-company-balance-sheet.html
5. Adjon példát három európai nemzeti bankra és három top európai kereskedelmi bankra valamilyen besorolási kritérium által.
Magyar Nemzeti Bank
Národná banka Slovenska
Slovenska Sporitelna A.S. (Unsolicited Ratings)
Deutsche Bundesbank
Česká národní banka
Standard&Poors Banks rating
Central-European International Bank Ltd.